Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Фізіологічні пологи»

Завантажити публікацію

Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Фізіологічні пологи» було затверджено Наказом Міністерства охорони здоров’я України 26 січня 2022 року № 170.

Електронна версія документа знаходиться на офіційному веб-сайті МОЗ та в Реєстрі медико-технологічних документів.

Основні тези щодо знеболення фізіологічних пологів в протоколі

За бажанням жінки можливе використання медикаментозного (системного) знеболення: неопіоїдна, опіоїдна, інгаляційна та регіонарна аналгезія.

Вимоги до медикаментозного знеболювання: знеболюючий ефект, відсутність негативного впливу на організм матері та плода, простота та доступність для усіх родопомічних закладів.

Перед проведенням регіонарної аналгезії необхідно жінці надати інформацію щодо епідуральної аналгезії, включаючи наступне:

  • метод доступний лише в акушерських стаціонарах;
  • забезпечує більш ефективне знеболення, ніж опіоїди;
  • не пов’язано з тривалим болем у спині;
  • не пов’язано з більш тривалим першим періодом пологів або підвищеною ймовірністю кесаревого розродження;
  • може бути пов’язано з більш тривалим другим періодом пологів та підвищеною ймовірністю вагінальних інструментальних пологів;
  • супроводжується більш інтенсивним рівнем моніторингу та внутрішньовенним доступом.

Догляд та спостереження за жінками з регіонарним знеболенням

Перед початком регіонарної анальгезії завжди необхідно забезпечити внутрішньовенний доступ.

Не потрібно проводити навантажувальну інфузію рідини до проведення епідуральної аналгезії місцевими анестетиками низької концентрації та комбінованої спінально-епідуральної аналгезії.

Перед початком регіонарної аналгезії або після подальшого болюсу місцевого анестетика необхідно вимірювати артеріальний тиск кожні 5 хвилин протягом 15 хвилин і щогодини оцінювати рівень сенсорного блоку. Після встановлення регіонарної аналгезії та після кожного введення наступного болюсу місцевого анестетика необхідно проводити безперервну кардіотокографію принаймні 30 хвилин.

Заохочуйте жінок з регіонарним знеболенням рухатися та приймати будь-які вертикальні позиції, які вони вважають комфортними для себе протягом пологів.

Продовжуйте регіонарне знеболення до закінчення третього періоду пологів та будь-якого необхідного відновлення цілісності промежини.

Після підтвердження повної дилатації шийки матки у жінки з регіонарним знеболенням, якщо у роділлі не виникає бажання тужитись або не видно голівки дитини, потуги слід відкладати принаймні на 1 годину, якщо жінка цього бажає, після чого активно спонукайте її тужитись під час перейм. Не слід припиняти епідуральне введення місцевого анестетика під час перейм.

До протоколу був внесений перелік лікарських засобів для епідурального знеболення: бупівакаїн, лідокаїн, ропівакаїн.

Станом на 08.02.2023 р. в Україні є зареєстрований препарат, що містить у складі Ропівакаїну гідрохлорид – «Ропілонг розчин д/інф. 2 мг/мл по 100 мл у флак. скл.», що містить у показах застосування для тривалої епідуральної інфузії чи періодичних болюсів  для знеболювання пологів.

З повним текстом інструкції можна ознайомитись на сайті виробника.

Вхід для спеціалістів охорони здоров’я

Інформація призначена для медичних та фармацевтичних фахівців. Підтвердіть, будь ласка, що Ви є медичним працівником або фахівцем галузі охорони здоров’я